Stres – jediná věc, která nás posouvá dál! (část 1.)

Možná vám to přijde trochu mimo téma, přece stres a fyzio? Jakože wat? Jonáši, tohle je blog pro lidi, kteří se zajímají o fyzioterapii, tak proč jsem cpeš nějaký stres?

Prvně něco úvodem…

Sice jsem v žádné ordinaci jako fyzio ještě nebyl, mé zkušenosti za rok a půl studování nejsou taky nijak velké, přesto vliv stresu na náš organismus si uvědomuji a je mi jasné, že minimálně polovina mých budoucích klientů za mnou bude chodit právě s problémy jím způsobenými.

Stres totiž významně narušuje pochody odehrávající se v našem organismus, ovlivňuje naši nervovou soustavu a jeho negativní účinky se mohou také manifestovat na pohybovém aparátu (haha, konečně práce pro fyzio!)

,,No ano… to jsou všechna ta lumbaga (bolesti zad), etc.‘‘ 😀

Pojďme si tedy říct ke stresu něco podrobnějšího. Co to vůbec stres je? Jak se projevuje? Můžeme ho nějak dělit? Jak stres ovlivňuje naše tělo? Je stres možné nějak korigovat, jak se s ním naučit pracovat?

No, asi to bude navíc, než na jeden článek…

,,Stres je pro naší existenci nezbytný!‘‘

K sepsání této ,,série o stresu“ mě inspiroval jeden článek, ve kterém dle mého názoru psali pěkný bullshit. Uváděli tam, že ,,se stresem se potýkáme každý v určitém bodě svého života‘‘.  

S tím zásadně nesouhlasím, protože to evokuje myšlenku – a lidi, kteří tomu moc nerozumí si to tak i přeberou – že stres je něco negativního, něco, čeho se je nutné zbavit. Ale je tomu tak vskutku?

Nebyl teda jediný – po zadání slova ,,stres“ do vyhledávače na mě vyskočily slogany jako ,,Co je stres a jak se ho zbavit?“ nebo ,,Jak bojovat se stresem?“, a tak dále. 😀

Lidé na stres neumí pohlížet. Stresu bychom se neměli snažit zbavit… vlastně to ani nejde!

Podívejme se na stres z pohledu evoluce… :O

Stres je něco, co nás posouvá dál. Stres je pro naší existenci nezbytný. Stres je všude okolo.

Co takové slovo adaptace? Víte, jak k ní dochází? Právě tím, že na organismus působí určitý stresor dostatečně dlouho dobou s dostatečnou intenzitou!

Samotná evoluce je na tom založena – ,,přežije ten nejsilnější.‘‘

No a kdo se stane tím nejsilnějším? Právě ten, který se nejlépe vypořádá se stresem, nátlakem vyvíjeným jeho okolím.

Komu to nedává smysl?

Chápu. Předpokládám ale, že to je díky tomu, že nerozumíte samotnému slovíčku stres. Určitě si spojujete stres s určitou emocí, nemám pravdu?

Není to chyba. Ano, stres je také spojován s emocemi, ale zároveň to může být i třeba nějaký nepřítel, prostředí – vezměte si například, když se budete nacházet někde, kde je menší množství kyslíku, než co jste byli doteď zvyklí, třeba pobyt ve vyšších nadmořských výškách.

Co udělá tělo? Začne například dýchat rychleji. A proč? Protože na něho působí určitý stresor (to, že se mu dostává menší množství kyslíku), který ho nutí se přizpůsobit. Kdyby se totiž nepřizpůsobilo, zkolabovalo by.

Ale proč ten organismus na to takhle zareaguje? Vždyť by přece jinak zemřel. Místo toho se raději přizpůsobí, aby přežil!

BINGO! 😀 … význam evoluce, význam adaptace.

Takže už to chápeme? Stres je prostě pro naší existenci nezbytný.

Když se nad tím ještě víc zamyslíme, bez stresu by nebyl pokrok.

Proč Elon Musk vyvíjí rakety a snaží se dostat lidi do vesmíru? 😀

No, protože naše společnost vyvíjí nátlak – stres (obecně, ne přímo na něho), aby došlo k nějaké změně. Všichni víme, že na této planetě nemůžeme zůstat navždy.

Ej… to se už dostáváme úplně jinam, ale jako příklad dobrý, ne? 😉

,,Stres je všude okolo.“

Vrátím-li se úplně na začátek, tak v tom článku to teda dle mého názoru měli špatně. Se stresem se nepotýkáme v určitých fázích našeho života, je totiž neustále okolo nás a měli bychom být za něho vděční.

To, když kouknete ráno z okna, zrovna prší a vy jste čekali, že bude hezky, i to je určitý stres. To, že vás pocáká auto při cestě do školy, to je taky stres. Uletí vám letadlo, zemře vám křeček, mamka zrovna neuvaří večeři, neuděláte zkoušku, ztrapníte se před spolužáky,… prostě všechno okolo nás je stres, akorát ne všechno jako stres vnímáme.

Stres je tedy všude okolo! Naučíme-li se s ním pracovat, může být velice užitečný, nezvládneme-li ho, zaděláváme si akorát na problémech… někdy mnohdy zbytečných!

Už je to jasné? Já doufám, že jsem to vysvětlit srozumitelně. 😀

Jelikož by tento článek byl příliš dlouhý, necháme pokračování na příštím, kde se už podíváme na určité charakteristiky stresu.

Tak schválně? Kdo se dozvěděl něco nového? Neříkejte mi, že všichni jste nad stresem přemýšleli jako nad něčím pozitivním! 😀

Dejte mi vědět do DM, jak se vám tento článek líbil a zda by jste chtěli pokračování.  

Jonys.

,,Nejnovější články na blogu, které byste si neměli nechat ujít!''

Close Menu