Stáž na Sri Lance

Sri Lanka je asijským ostrovním státem nacházejícím se těsně pod Indií. 

Mezi cestovateli je známá jako ,,slza indického oceánu‘‘ nebo někdo ji může znát také pod názvem Cejlon. Pyšní se nádhernými plážemi, někdy až neuvěřitelně panenskou přírodou, čajovými plantážemi zásobujícími země z celého světa a také kulturou starou tisíce let.

Ten, kdo se vypraví na Sri Lanku, nebude svého rozhodnutí jistě litovat, jelikož možností, co dělat na tomto malebném ostrově, je spousta. Podmínky k cestování jsou zde oproti ostatním asijským státům jedny z nejpřívětivějších. Ceny jsou v porovnání s cenami u nás třetinové, jídlo je dost pestré a lidé jsou velice přátelští. Sri Lanka není příliš velkým ostrovem, proto vzdálenosti mezi velkými městy jsou krátké a všude se dá dostat autobusem či vlakem.

Nabídka stáží:

5 důvodů, proč jet na Sri Lanku:

#1: DOPRAVA – jedna z nejlacinějších na celém světě. Jízdy několik hodin vychází v přepočtu na pár desítek korun. Co se týče rychlosti, vlaky jezdí pomalu, zato taková jízda autobusem se jeví, jako byste jeli nějaké rally závody. (PS: Musíte zažít!) 

#2: Neskutečnou atmosféru zde vytváří sami MÍSTNÍ LIDÉ. Je to hlavně tím, že většina z nich vyznává buddhismus, který vede lidi ke spokojenějšímu životu najitím svého vnitřního klidu. Místní jsou vskutku velice milí, přátelští a pokaždé je uvidíte s úsměvem na tváři… mnozí by se od nich měli učit.

#3: STRAVA – pro někoho se může stát noční můrou, pro někoho nezapomenutelným zážitkem. Kuchyň je tak pestrá a rozmanitá jako samotný ostrov. Někomu by se mohla jevit chudou, ba naopak je velice bohatá – pravda, ingredience jsou dosti jednoduché, zato pokrmy z nich připravované jsou jedinečné a nedají se srovnávat s jakoukoli kuchyní z našeho západního světa.

#4: Obrovskou výhodou je, že CESTOVÁNÍ RUCH zde není ještě tolik rozvinutý. Důvodem jsou také ještě nedávné boje mezi místními – Tamily a Sinhálci (převážně na severu), dnes se však naštěstí není čemu bát! Sri Lanka byla dokonce v roce 2019 podle Lonely Planet zemí číslo 1, kam se vydat. 

#5: LETECKY na Sri Lanku není žádný problém! 2x denně tam létá letecká společnost Emirates – layover je v Dubaji, kde také můžete strávit samotný jeden den, a podívat se tak do jednoho z nejimpozantnějších měst na světě, které dokáže vyrazit dech snad každému.

Nově vzniklé terapeutické centrum v Galle si klade za cíl zlepšit ADL zdravotně postižených lidí. Jedná se o ambulantní pacienty, kteří většinou trpí nějakými neurologickými problémy a samotnou terapii si nemohou dovolit.

Centrum zahrnuje logoterapii, ergoterapii a fyzioterapii. Jezdí sem terapeuti z celého světa.

Koordinátor hledá terapeuty s letitou praxí či úplné nováčky, kteří touží po získání praxe a jsou ochotní věnovat svůj čas místním pacientům.

Je zde také příležitost se setkat s jedním z předních neurochirurgů na Sri Lance, který vás velice rád pozve do svého operačního sálu na operaci mozku.

Ubytováni budete v domě vedoucího projektu v prostorných ložnicích (max. pro 3 lidi) se sprchou a záchodem. Stravovat se budete v témže domě. 

Očekává se od vás snaha pomoci postiženým, pochopení a respekt k zcela odlišné kultuře i náboženství. 

Poznámka: Galle a jeho okolí je vskutku krásným místem, kam vyjet nejen na stáž ale i na dovolenou. Jen samotné město dokáže okouzlit svým kontrastem –  při pobřeží se to hemží více lukrativními budovami, ale čím víc postupujete směrem do vnitrozemí, začínáte teprve objevovat tu pravou Sri Lanku. ,,Domy“ stlučené kolikrát z pár prken a přikryté plechem, pouliční stánky s nepřeberným množství ovoce, anebo krávy pasoucí se těsně u vozovky… prostě nebude dne, co by vás něco neudivilo. Galle má také zajímavou historii, dříve totiž bylo pevností evropských států. A co se týče okolí? Rozhodně se nudit nebudete!

Tento zcela unikátní program vznikl přímo za spolupráce Voluntairu a místní organizace, která se podílí na plynulém chodu dobrovolnických programů.

Stáž trvá minimálně 4 týdny, kdy 2 týdny budou studenti na neurologické jednotce po boku zkušeného fyzioterapeuta Sandžeje a poté 2 týdny po boku neurochirurga pana doktora Nishantha Gunasakera, který je považován za jednoho z nejlepších ve svém oboru na Sri Lance. Možnost prodloužení pobytu.

Zbylé podmínky jsou totožné s programem výše (,,Stáž v novém terapeutickém centru – Galle). Ubytováni budete u totožného koordinátora.

V případě konkrétních dotazů nás neváhejte kontaktovat prostřednictvím kontaktního formuláře.

Skvělý program pro fyzioterapeuty, kteří by rádi vycestovali do zahraničí, ale nevěří si natolik, že by byli schopni vést samostatně individuální terapii.

Stáž probíhá ve státní nemocnici přímo v centru Kandy. Svými 78 odděleními a 29 operačními sály představuje 2. největší nemocnici na Sri Lance. Stážisté tak mají možnost se potkat s jedněmi z nejlepších ve svém oboru na ostrově, učit se od nich a sdílet s nimi své poznatky.

Jedná se o skvělou příležitost, jak si vybudovat sebevědomí ve svém oboru a také získat nové zkušenosti. (Sri lanské zdravotnictví se od českého poměrně dost liší.)

Během prvního týdne stáže budete mít také možnost nahlédnout do sri lanské kultury a historie za pomoci večerních přednášek místních znalců.

Ubytováni budete poblíž nemocnice (pokoje pro 1-2 osoby). Strava bude též zajištěna vaším ubytujícím (místní kuchyně).

Očekává se od vás touha učit se novým věcem a být ochotný pomáhat ostatním.

Poznámka: V Kandy doposud žádný stážista z Česka ještě nebyl, proto i fotek není velké množství. (Jedná se o fotky z města a jeho okolí pořízené při 4 denní návštěvě.) Neznamená to však, že by Kandy bylo nějakým špatným městem, ba naopak Kandy je jedno z nejprosperujících měst na Sri Lance. Nachází se ve středu na vysočině, a je tak skvělým bodem, odkud začít poznávat tuto krásnou zemi. Můžete se vydat třeba na sever – do Dambully či Polonnaruwy objevovat tisíciletou historii Sri Lanky – nebo se více ponořit do vysočiny a odhalovat kouzlo výroby sri lanského čaje, který je známý po celém světě. Vypravit se na východ nebo jih také není špatnou volbou – při pobřeží se to hemží samými surfařskými spoty! Možností je spoustu.

Už jste se
rozhodli?

Máte nějaký
dotaz?

Napište nám.

Close Menu

Děkujeme.
Vaše zpráva je na cestě k nám...

Maximálně do 2 dnů se Vám ozveme.

S pozdravem, Fyziocrew a Voluntair.