9 tipů pro správné stážisty

1. Buďte PŘÁTELŠTÍ

Chcete-li se stát dobrovolníkem nebo stážistou, být přátelský není snad ani tak radou jako spíše podmínkou.

Být přátelský znamená být otevřený druhým lidem a těšit se z času, který s nimi trávíte. Lidi to poznají a dokáží to také ocenit. 🙂

Někdy to je umění, ale jakmile se tomu naučíte, nebudete se muset vůbec bát, že byste na svých cestách byli sami. 

Nine Arches Bridge, Sri Lanka
Wavel, Krkonoše

2. Být PRAKTICKÝ není podmínkou,
avšak velkým plus

Praktičnost se vám bude hodit snad kdekoli. Lidi mají rádi ty, kteří se umí pustit do díla a kteří jsou schopni si poradit i s tím největším ,,prdem“. 

Budete-li se chtít stát – obzvláště dobrovolníkem – počítejte s tím, že kolikrát s nějakými speciálními pomůckami nebo vymoženostmi se můžete předem rozloučit. ,,Někdy selskému rozumu se nic nevyrovná!“ 😀

Ten, jehož praktičnost není tou nejsilnější stránkou, se nemusí však vůbec bát. Vždy se totiž najde někdo, kdo vám pomůže nebo alespoň navede tím správným směrem. 

3. Naučte se PŘIZPŮSOBIT druhým

Umět se přizpůsobit ostatním a taky dané situaci je obrovskou výhodou. Na svých cestách budete poznávat spoustu nových, neznámých lidí a zrovna ne každý může být naladěný na stejnou notu jako jste právě vy. 😀

 To, však neznamená, že dotyčného musíte hned ,,hejtit‘‘ nebo nenávidět. Budete-li se umět přizpůsobit, nebudete mít s nikým žádný problém, protože vždycky najdete způsob, jak s dotyčným přinejmenším vycházet.

Jsme přece jenom lidi a být součástí nějaké komunity je pro nás přirozené, nikdo nechce být přece sám. Navazování nových vztahů a poznávání nových lidí je o přizpůsobování se!

Waimea Canyon State Park, Kauai
Pinnawale, Sri Lanka
Icukušima, Japonsko

4. Nemějte o ostatních ŽÁDNÉ PŘEDSUDKY, dokud je pořádně nepoznáte.

Spousta lidí si dělá o ostatních předsudky na základě prvního dojmu, což je obrovskou chybou, jelikož mnohdy tomu je úplně jinak, než si sami myslí. Než někoho začnete odsuzovat, prvně mějte alespoň trochu snahy ho poznat.

Každý jsme nějaký, každý máme svou povahu, ale v konečné fázi jsme všichni stejní… ,,v konečné fázi jsme přece všichni jenom lidi‘‘. Zkuste to brát tak, že od každého se můžete naučit něco nového… teda pokud nejste natolik velcí egoisti, že ,,všechno už víte’‘. 

Pokud vám zrovna někdo na první dojem nesedne, zkuste mu i přesto dát šanci. Kdo ví, třeba měl jen zrovna špatný den a nakonec se z něho může vyklubat dokonce dobrý kámoš. 😉

Jízdenky na vlak, Sri Lanka

5. RESPEKTUJTE názory jiných lidí

Během svého pobytu buďte iniciativní, tedy mějte snahu tvořit, dělat něco nového, ALE nezapomeňte respektovat zájmy ostatních a také jejich iniciativu. Nemějte tendenci bojkotovat vše, co je napadne, jelikož k vám pak začnou mít akorát odpor.

Umíte-li něco navíc, než jak se zrovna dělá tam, kde zrovna jste, podělte se s ostatními o své poznatky. Uvidíte, že se stanete hned většími přáteli a že i oni vám na oplátku ukážou něco, co zase neznáte vy. 🙂

Netvařte se tedy, jako byste spolkli svět, zato přistupujte k ostatním s pokorou a respektem. Nikdy totiž nevíte, co nového se můžete od dotyčného dozvědět.

6. Dbejte na to, ať se na vás mohou druzí SPOLEHNOUT

Ať už jste dobrovolníkem nebo stážistou, pokaždé za vás někdo bude mít určitou zodpovědnost, takže se chovejte tak, aby se za vaše činy nemusel stydět. Vědí-li lidé, že se na vás mohou spolehnout, hned se cítí jistější a přenechají na vás i větší pravomoce a úkoly.

To, že se na vás ostatní mohou spolehnout, znamená i to, že vám věří v dodržování a respektování pravidel, které v daném prostředí platí.

Rakouské Alpy

7. Buďte ZVÍDAVÍ, nebojte se zeptat

Být zvídavý znamená mít chuť poznávat nové věci, mít chuť poznávat, jak to chodí jinde. Ať už jedete kamkoli, pokaždé se tam přístup k ,,dané problematice‘‘ bude alespoň o trochu lišit, než jak jste zvyklí z domova. Buďte zvídaví, ptejte se na cokoli, co vám není jasné, co vás zaujalo, cokoliv… 🙂

Punalu´u Beach, Big Island
Japan Alps, Japonsko

8. Pokuste se zůstat za jakýchkoli podmínek OPTIMISTOU

Je pravda, že optimismus v dnešní době není zrovna ,,nejcoolovější‘‘, přesto zachovat si optimistický pohled na věc je vždy výhodou. Pesimistů, kteří dokáží hledat nad každým problémem zkázu světa je až až, zato optimistů, kteří by dokázali hýbat světem, je čím dál méně.

1. Máte-li optimistický pohled na věc, žádný problém není natolik velký, že byste ho nedokázali vyřešit… i třeba za pomoci někoho jiného.

2. Lidi mají rádi optimisty, jelikož srandu jen tak nezkazí, spíš naopak jsou většinou jejími tvůrci. Je ale pravda, že někdy můžete ostatním přijít otravní, jelikož ne každý vaší náladu ,,nad věcí‘‘ pokaždé snese. (PS: Moc si toho nevšímejte. Ne každý si umí užívat života jako vy. :D)

9. Nezapomeňte být OSTRAŽITÍ, ALE...

Přes všechno, co bylo řečeno v předešlých osmi radách a tipech, buďte přece jen ostražití! Nikdy totiž nevíte, na jakého blbce zrovna narazíte. 

Být přátelský je skvělá věc, stejně jako umět se přizpůsobit či nemít žádné předsudky. Na všechny tyto rady myslete, avšak mějte na mysli i tuto poslední!

Věřím, že většina lidí, které potkáte, bude hodná, milá a ochotná, kdy nebudete mít žádný důvod k obavám. Přesto pokaždé, potkáte-li někoho nového, mějte v hlavě ten vykřičník s nápisem ,,POZOR! Jsi v novém prostředí, buď ostražitý!“. 

Zároveň se však nebojte příliš… jako většina lidí na tomhle světě. Většina lidí nevycestuje na delší dobu, jelikož se bojí. Většina lidí raději bude sedět na gauči, koukat na televizi, kde do nich cpou samé kraviny, jak svět je nebezpečný, whatever… a přitom tomu tak vůbec není.

,,Cestování není v konečné fázi tak o penězích jako spíše o odvaze. Cestování je o hledání nových míst, nových zážitků, nových přátel, nového dobrodružství… Cestování je o hledání sám sebe,“ J.

Sri Lanka
Close Menu

Už jste se rozhodli?

Máte nějaký dotaz?

Napište nám.

Děkujeme.
Vaše zpráva je na cestě k nám...

Maximálně do 2 dnů se Vám ozveme.

S pozdravem, Fyziocrew a Voluntair.